Kyselomilné rostliny

Rododendrony, Azalky, Vřesy, Vřesovce, Kanadské borůvky aj.

Výsadba: Vysazujeme do kyselé půdy, lze koupit již připravení substrát pro kyselomilné rostliny. Kromě rododendronů lze vysadit i na přímé slunce, rododendrony vysazujeme do stínu.  Půda by měla být výživná, kyprá, stále dostatečně vlhká, ale bez přemokření (voda v ní nesmí stát).

Zálivka: Rozhodně by nemělo docházet k přesychání rostliny.  Důležitá je pravidelnost, a optimální množství vody, obzvláště v letních a horkých měsících. Úniku vody lze zabránit i přihrnutím mulčovací kůry, nebo zřízením kapénkové závlahy. Od srpna zálivku začněte omezovat.

Hnojení: Tyto rostliny hnojíme hnojivy určenými pro kyselomilné rostliny, zhruba 2 až 3x ročně.

Řez a příprava na zimu: Žádná z těchto rostlin řez příliš nemiluje, proto se řezu spíše vyvarujte, v případě potřeby odstraňujte pouze poškozené větve. Pouze vřesy lze po odkvětu seřezat. Na zimu je potřeba k rostlinám nahrnout lehčí substrát, nebo vrstvu spadaného listí či chvojí.

 

Hortenzie

Výsadba: Vysazujeme do kyselé půdy, lze koupit již připravený substrát pro kyselomilné rostliny. Vysazujeme spíše do polostínu, nesnáší plné slunce. Půda by měla být výživná, kyprá, stále dostatečně vlhká, ale bez přemokření (voda v ní nesmí stát).

Zálivka: Rozhodně by nemělo docházet k přesychání rostliny.  Důležitá je pravidelnost, a optimální množství vody, obzvláště v letních a horkých měsících. Úniku vody lze zabránit i přihrnutím mulčovací kůry, nebo zřízením kapénkové závlahy. Od srpna zálivku začněte omezovat.

Hnojení: O hortenziích je všeobecně známo, že hnojivo ovlivňuje zbarvení květů. Jinak přihnojujeme průběžně v době kvetení, až do konce srpna. Pro hortenzie latnaté Vám postačí klasické hnojivo.

Střih a příprava na zimu: Hortenzie velkolistá a pilovité nasazuje na květ už na konci předchozí vegetační sezony a proto na jaře odstraňujeme jen přemrzlé větvičky, a zaschlá květenství.  Hortenzie latnaté, či stromečkovité tvoří pupeny až zjara, tudíž můžeme být v řezu radikálnější. Seřízneme je hluboce až nad prvním párem pupenů. Vzhledem k tomu, že kvetou na mladých výhoncích je tento řez nutný. U popínavých hortenzií na jaře odstraníme jen to, co je uschlé. Na zimu je potřeba k hortenziím nahrnout lehčí substrát, nebo vrstvu spadaného listí či chvojí.